טיפול נמרץ 06.05.2024

גורמים עיקריים לשגיאות במתן תרופות של אחיות טיפול נמרץ

מה היתה הסיבה המובילה לטעויות של אחיות טיפול נמרץ במתן תרופות (MAEs) במלזיה המזרחית?

אחות טיפול נמרץ. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Nursing Management, החוקרים שאפו להבין את הסיבות ודיווח חסר של טעויות במתן תרופות ולהעריך את שיעור האירועים המדווחים על פי סוגי הטעויות בקרב אחיות טיפול נמרץ בשלושה בתי חולים בקלנטן, מלזיה.

המחקר בוצע בקרב 424 אחיות טיפול נמרץ מבית החולים ראג'ה פרמפואן זינב השני (HRPZII), בית החולים סולטן איסמעיל פטרה (HSIP) ובית החולים תאנה מרח (HTM). אחיות שהיו בתפקידים מנהליים או שלא היו זמינות במהלך תקופת הסקר לא נכללו.

סקר שגיאות בניהול תרופות בוצע כדי לאמוד תפיסות לגבי הגורמים לטעויות במתן תרופות, סיבות לדיווח חסר ושכיחות של סוגי טעויות שונות במתן תרופות.

מתוצאות המחקר עולה כי הזמנות בלתי קריאות של תרופות מרופאים זוהו כגורם העיקרי לטעויות במתן תרופות, בעוד שהיעדר זמינות רוקחים 24 שעות ביממה קיבלה את ציון הדאגה הנמוך ביותר.

הסיבה השכיחה ביותר לאי דיווח על טעויות במתן תרופות נתפסה כהתמקדות של מינהל הסיעוד באשמה אינדיבידואלית ולא בבעיות מערכתיות. רוב הטעויות במתן תרופות כללו תרופות שאינן תוך ורידיות, כאשר תזמון לא נכון של מתן הוא הנושא המוביל.

החוקרים סיכמו כי הבנת נקודות המבט של אחיות טיפול נמרץ על טעויות במתן תרופות מציעה תובנות חשובות לגבי הגורמים התורמים לטעויות אלו והחסמים לדיווח עליהן. הבנה זו חיונית לפיתוח אסטרטגיות יעילות להפחתת טעויות במתן תרופות ולשיפור בטיחות המטופל בסביבות טיפול קריטי.

מקור:

Muhammad Solehuddin Ishak, Mohd Ismail Ibrahim, "Critical Care Nurses’ Perception of Medication Administration Errors in Kelantan, Malaysia: A Cross-Sectional Study", Journal of Nursing Management, vol. 2024, Article ID 3055826, 9 pages, 2024. https://doi.org/10.1155/2024/3055826

נושאים קשורים:  טעויות במתן תרופות,  אחיות טיפול נמרץ,  תת דיווח,  מלזיה,  תפיסות אחות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו