תיאור מקרה 09.05.2024

תיאור מקרה: סלקוקסיב לטיפול בתפלת שתן כלייתית

אישה עם סכיזופרניה הופיעה עם היפרנתרמיה חמורה ופוליאוריה עקשנית עקב תפלת שתן כלייתית המושרה על ידי ליתיום | מיד עם התחלת הטיפול ב-celecoxib נראה שיפור במצבה, ללא כל תופעות לוואי

טבליות ליתיום. אילוסטרציה

תפלת שתן כלייתית (NDI) מהווה אתגר קליני רציני, במיוחד כאשר הוא נגרם על ידי צריכת ליתיום. NSAIDs שאינם סלקטיביים נמצאים בשימוש נרחב לטיפול במחלות רבות ברחבי העולם, כולל NDI. עם זאת, מחקרים רבים דיווחו על ההשפעות השליליות מגוונות של שימוש ארוך טווח ב-NSAIDs לא סלקטיביים.

Celecoxib, מעכב cyclooxygenase-2י(COX-2) סלקטיבי, היא תרופה טובה יותר להקלה על כאב ודלקת במונחים של בטיחות ויעילות לטווח ארוך מאשר NSAIDs לא סלקטיביים. עם זאת, ישנם מעט דיווחים המתארים את היעילות של celecoxib בטיפול ב-NDI.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports הכותבים הציגו מקרה של אישה בת 46 עם סכיזופרניה שהופיעה עם היפרנתרמיה חמורה ופוליאוריה עקשנית עקב NDI המושרה על ידי ליתיום.

הפסקת צריכת ליתיום וטיפולים מסורתיים, כולל trichlormethiazide ו- desmopressin, הביאה לשיפור מינימלי בהיפרנתרמיה ובפוליאוריה שלה. הכותבים הסבירו כי השתמשו בעירוי של דקסטרוז 5% במים כדי לשלוט בקפדנות על רמת הנתרן של המטופלת.

בגלל הבטיחות של celecoxib, הצוות המטפל החליט להשתמש ב- celecoxib כטיפול ב-NDI המושרה על ידי ליתיום במקום אינדומתצין. הכותבים מתארים כי עם התחלת הטיפול עםcelecoxib ראו שיפור משמעותי ומתמשך בפוליאוריה והיפרנתרמיה ללא כל תופעות לוואי הקשורות ל- celecoxib. גם לאחר העברה לבית חולים אחר, היציבות ברמות הנתרן בסרום נשמרה עם celecoxib.

לסיכום, הכותבים תיארו מקרה של NDI המושרה על ידי ליתיום שטופל בהצלחה עם celecoxib, מעכב COX-2 סלקטיבי. הכותבים סיכמו כי רופאים צריכים לשקול את השימוש ב-celecoxib במקרים של מקרה מאתגר של NDI המושרה על ידי ליתיום.

מקור:

Hashikawa, R., Yamada, H., Fujii, T., & Ohtsuru, S. (2024). Successful treatment of lithium-induced nephrogenic diabetes insipidus with celecoxib: A promising therapeutic option. American Journal of Case Reports, 25, e943244. https://doi.org/10.12659/AJCR.943244

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  סלקוקסיב,  תפלת שתן,  נפרוגנית,  מושרה תרופה,  ליתיום
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו